Kötőjel vagy gondolatjel? A minap meghallottam egy beszélgetést. Kollégák sajtóanyagot készítettek, és egyikük megkérdezte a másikat:
„Rövid vagy hosszú kötőjelet írjunk? Szerinted melyik az elegánsabb?”
Szögezzük le: mindig a helyesírás szabályainak kell érvényesülnie, szövegben nincs olyan, hogy „elegánsabb”. A rövid vonal a kötőjel, a hosszú vonal pedig a gondolatjel vagy nagykötőjel. Ez utóbbi karakterkódja: ALT+0150. Mindkettőnek más a funkciója.

A hosszú vonalat nagykötőjelként használjuk, amikor például két tulajdonnevet, vagy két egymással játszó csapatot írunk egymás mellé: Bécs–Budapest, vagy Újpest–Fradi.
Gondolatjelet párbeszéd leírásánál használunk, vagy például közbevetéseknél: „Amikor Tibi elment a boltba – tudod, tegnap meséltem –, nem vitt magával esernyőt.”
A rövid vonalat, azaz a kötőjelet használjuk leggyakrabban, például elválasztásnál, ikerszavaknál, vagy egymást követő számok (pl. házszám) írásánál: libben-lobban; 45-46.
Egy helyesírással foglalkozó blogon nagyon jól kifejtette a szerző, mikor melyik vonalkát használjuk.
Kötőjel vagy gondolatjel? Miért fontos a helyes használat?
A kötőjel és a gondolatjel közötti különbségtétel nem pusztán nyelvtani szőrszálhasogatás. A helyes használat hozzájárul a szöveg érthetőségéhez és professzionális megjelenéséhez. Egy jól szerkesztett szöveg gördülékenyen olvasható, és nem akasztja meg az olvasót a helytelen írásjelek látványa. Sőt, ha például egy sajtóközleményt vagy hivatalos anyagot készítünk, a precizitás azt sugallja, hogy a tartalom nagyon megbízható, mint a formája.
Gyakori hibák és hogyan kerülhetjük el őket?
A leggyakoribb hiba, hogy a gondolatjel helyett kötőjelet használunk, mert a billentyűzeten a kötőjel elérhetőbb. Az is előfordul, hogy a szövegszerkesztő program átalakítja a kötőjelet gondolatjellé, amikor szóközök veszik körül. Az ilyen hibák elkerüléséhez érdemes tudatosan alkalmazni a megfelelő karakterkódokat (pl. ALT+0150 a gondolatjelhez), és a szöveg végső átnézésekor külön figyelni ezekre az apró, de fontos részletekre.
Hogyan gyakorolhatod a helyes használatot?
Ha szeretnéd magabiztosabban alkalmazni a kötőjelet és a gondolatjelet, érdemes gyakorlati példákon keresztül fejleszteni a készségeidet. Írj néhány mondatot, amelyben mindkét írásjel szerepel, és figyelj arra, hogy a funkciójuknak megfelelő helyre kerüljenek. A helyesírási szótár vagy az MTA Nyelvtudományi Intézet online segédlete is hasznos lehet, ha elbizonytalanodsz.
Kötőjel vagy gondolatjel? Oszd meg a tapasztalataidat!
Te is belefutottál már abba, hogy nem tudtad, melyik vonalat használd? Vagy van valamilyen trükköd, amivel könnyebben megjegyzed a szabályokat? Írd meg a hozzászólásokban, és beszélünk arról, hogyan tehetjük szövegeinket még kifinomultabbá a megfelelő írásjelek segítségével!
Ingyen kijavítom a nyomdába szánt anyagodat!