Hiába a csodás kreatív, a kitűnő grafika, na meg a legjobb médiafelületek megvásárlása, ha helyesírási hibákat hagyunk a hirdetéseinkben. A készítők mindent megtesznek azért, hogy a látvány hívogató legyen, de ha nincs a marketing csapat közelében jó helyesíró, észre sem veszik, hogy rendre helytelenül feliratozzák a kreatívokat.
A plakátokon, bannereken, tévéreklámokban legtöbbször előforduló helyesírási hiba sajnos a dátumok írása. Márpedig a reklámanyagok jó részén szerepel dátum: Akciós időszakokat hirdetünk, műsorokat reklámozunk, premierelőadásokat harangozunk be, rendezvényekre, konferenciákra, kiállításokra csalogatunk látogatókat.
Íme néhány példa a rossz helyesírásra, amelyeket online hirdetések anyagaiból vágtam ki.
Felismered a hibákat?
Helyesen így nézne ki: 2023. február 3.–március 4. Azaz: a harmadika és a március között egy hosszú kötőjelnek kell lennie, előtte és utána pedig nincs szóköz.
Helyesen: 2023. 03. 22.–05. 27. Vagyis: évszám után pont, szóköz, hónap után pont, szóköz. A két dátum között szóközök nélkül kell elhelyezni a hosszú kötőjelet. A végdátumnál a hónap és a nap között szintén pont és szóköz van.
A jó megoldás: 2023. 04. 06–19. Az évszám után pont, szóköz szükséges. A hónap és a nap közé szintén szóközt kell tenni. A hatodika és a tizenkilencedike közé hosszú kötőjelet kell beszúrni, ami előtt és után sem állhat szóköz.
Így írd helyesen a dátumot:
2023. október 12-13.
Ha a hónapnak két egymást követő napját kell leírni, rövid kötőjelet használunk: 12-13. Évszám után pont, szóköz, hónap után szóköz, az első szám után nincs pont, csak a befejező nap után teszünk pontot.
2023. október 12–14.
Amennyiben már egy vagy több nap szerepel a kezdő és végdátum között, akkor hosszú kötőjelet használunk (kód: Alt+0150). A hosszú kötőjellel jelöljük a tizenharmadikát, amelyet nem írunk ki külön.
2023. október 12.–november 3.
Amikor a meghirdetett időszak átlép egy vagy több hónapot (október és november, vagy október és december), akkor is hosszú kötőjelet alkalmazunk. A hosszú kötőjellel jelöljük a hosszabb időszakot. Ha azonos az év, akkor nem szükséges a második dátumnál ismételten kiírni. (2023. október 12.–2023. november 3.)
2023. október 12.–2024. január 6.
Az előző példából következik, hogy ha a jelzett időszak folyamán évet lépünk át, ebben az esetben is hosszú kötőjelet használunk. Itt már muszáj kiírnunk a második évszámot is.
A dátumok helyesírásáról a helyesiras.mta.hu oldalon olvashatsz bővebben.
Ingyen kijavítom a nyomdába szánt anyagodat!